Živnosti
- najrozšírenejšia forma podnikania v SR,
- prevažne malé a stredné podniky, ktoré pôsobia v oblasti obchodu, remesiel a služieb
- podnikateľ zvyčajne svoj vlastný podnik riadi a neobmedzene ručí celým svojím majetkom za záväzky podniku a straty.
Napríklad, Monika Kučeravá sa stala živnostníčkou. Za záväzky svojho podniku ručí majetkom, ktorý používa pri podnikaní (zariadením kaderníckeho salónu, vlasovou kozmetikou, PC, elektronickou pokladňou...). V prípade, že by sa jej nedarilo a tento majetok by nestačil na úhradu záväzkov, musela by pri ich vyrovnávaní použiť aj svoj osobný majetok, napríklad dom v osobnom vlastníctve, zariadenie domu....
Základnou právnou normou, ktorá upravuje živnosti, je zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon).
Živnosť
- sústavná činnosť,
- uskutočňovaná samostatne,
- vo vlastnom mene,
- na vlastnú zodpovednosť,
- za účelom dosiahnutia zisku,
- za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.
Každá podnikateľská činnosť nie je živnosťou. Existujú činnosti, ktoré spĺňajú znaky podnikania, ale na ich vykonávanie nie je potrebné živnostenské oprávnenie, a osoby, ktoré ich vykonávajú nie sú živnostníkmi. Ide o tzv. neživnostenské podnikanie. Patria sem napríklad činnosť lekárov, lekárnikov, advokátov, daňových poradcov, činnosť bánk a poisťovní, zdravotnícke, vzdelávacie a sociálne služby a i.
Živnosti môžu zakladať FO aj PO. Živnostník, ktorý chce podnikať, musí splniť predpísané podmienky:
- všeobecné podmienky – musí ich splniť každý bez ohľadu na druh živnosti (dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť),
- osobitné podmienky – líšia sa podľa jednotlivých druhov živnosti – predpísaná odborná alebo iná spôsobilosť.
Predpísaný vek 18 rokov dokazuje záujemca o podnikanie platným občianskym preukazom.
Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov. Napríklad ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin, ktorý súvisí s predmetom podnikania, sa nepovažuje za bezúhonného.
Osobitné podmienky musia byť splnené pri niektorých druhoch živností a sú stanovené pre každý druh živnosti osobitne.
Predpísaná odborná spôsobilosť sa preukazuje dokladmi o vzdelaní a praxi, napríklad výučným listom, maturitným vysvedčením a inými dokladmi. U FO musí spĺňať všeobecné podmienky sám živnsotník a jeho zodpovedný zýástupca, ak si ho určil. Ak o živnosť požiada PO, musí spĺňať všeobecné podmienky aj osoba, ktorá je jej štatutárnym orgánom (napr. konateľ v obchodnej spoločnosti).