Verejná obchodná spoločnosť
Založenie a vznik – Verejná obchodná spoločnosť sa zakladá podpísaním spoločenskej zmluvy medzi dvoma alebo viacerými osobami a vzniká dňom zápisu do OR.
Obchodné meno – musí obsahovať označenie verejná obchodná spoločnosť alebo skratku (ver. Obch. spol. alebo v. o. s. ). Ak obchodné meno obsahuje priezvisko jedného zo spoločníkov, stačí dodatok „a spol“ (napr. Vincúr a spol.).
Financovanie – výška základného imania (ZI) nie je stanovená zákonom. Vklad spoločníkov nie je povinný, ale môžu sa na ňom dohodnúť.
Ručenie – spoločníci ručia za záväzky spoločnosti spoločne a nerozdielne, neobmedzene celým svojím majetkom. Verejná obchodná spoločnosť zodpovedá za záväzky celým svojím majetkom.
Riadenie – spoločnosť môžu riadiť a zastupovať navonok všetci spoločníci a pri rozhodovaní má každý jeden hlas (ak sa v spoločenskej zmluve nedohodli inak).
Rezervný fond – spoločníci nemusia vytvoriť rezervný fond.
Zrušenie a zánik – spoločnosť zaniká vymazaním z OR, čomu predchádza jej zrušenie likvidáciou alebo bez likvidácie.
Výhody v. o. s.
- nie je predpísaná výška ZI
- osobná zainteresovanosť spoločníkov na riadení spoločnosti
- jednoduchá organizácia a riadenie spoločnosti
Nevýhody v. o. s.
- neobmedzené ručenie spoločnosti aj spoločníkov,
- menšia možnosť získať úver z banky,
- pri väčšom počte spoločníkov nebezpečenstvo vzniku konfliktov.
Príklad – cvičenie:
Dvaja spoločníci v. o. s. sa dohodli vložiť a splatiť peňažné vklady. Súčasne si nechali znalcom ohodnotiť svoj súkromný majetok. Údaje o vkladoch spoločníkov a ich súkromnom majetku sú nasledujúce:
Spoločník A – peňažný vklad 200 000 Sk, súkromný majetok 3 000 000 Sk,
Spoločník B – peňažný vklad 150 000 Sk, súkromný majetok 2 500 000 Sk.
Obaja spoločníci splatili v plnej výške vklady ku dňu založenia verejnej obchodnej spoločnosti. V spoločenskej zmluve sa dohodli, že zisk si budú deliť podľa výšky splatených vkladov a hodnoty súkromného majetku, ku dňu rozdelenia zisku. V prvom roku spoločného podnikania dosiahla spoločnosť zisk 800 000 Sk. Vypočítajte podiel oboch spoločníkov na zisku v prvom roku spoločného podnikania.