Spoločnosť s ručením obmedzeným
Založenie a vznik – s. r. o. je kapitálová spoločnosť a môže mať najviac 50 spoločníkov. Práva a povinnosti spoločníkov sú upravené v spoločenskej zmluve. Ak je len jeden spoločník, sú jeho práva a povinnosti upravené v zakladateľskej listine. Spoločnosť vzniká dňom zápisu do OR.
Obchodné meno – spoločnosti musí obsahovať označenie spoločnosť s ručením obmedzeným alebo skratku (spol.. s. r. o. alebo s. r. o.)
Financovanie – súhrn vkladov spoločníkov tvorí základné imanie spoločnosti. Minimálne ZI spoločnosti je
5 000 eur a minimálny vklad spoločníka je 750 eur. Vklad môže mať peňažnú i nepeňažnú formu. Pred zápisom spoločnosti do OR musí byť z každého peňažného vkladu splatených najmenej 30% a celková hodnota splatených vkladov musí byť aspoň 100 000. Ak je iba jeden zakladateľ, musí byť ZI splatené v plnej výške, t. z. 5000 eur.
Ručenie – spoločníci ručia za záväzky spoločnosti obmedzene do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného do OR. Spoločnosť ručí za nesplnenie záväzkov celým svojím majetkom.
Riadenie – orgány s. r. o.:
- Valné zhromaždenie – najvyšší orgán spoločnosti. Zasadá najmenej raz za rok. Rozhoduje o zmene spoločenskej zmluvy, o zvýšení alebo znížení ZI, rozdelení zisku, úhrade straty a i. Členmi VZ sú všetci spoločníci. Pri hlasovaní má každý z nich jeden hlas na každých 1000 Sk vkladu.
- Dozorná rada – kontrolný orgán spoločnosti. Dohliada na jej hospodárenie a činnosť konateľov. Zriaďuje sa vtedy, ak tak určuje spoločenská zmluva. Členom dozornej rady nemôže byť konateľ spoločnosti.
- Štatutárny orgán – tvorí jeden alebo viacerí konatelia, ktorí sú poverení vedením spoločnosti. Konateľom môže byť len FO.
Zisk/strata – sa delí podľa splatených vkladov spoločníkov.
Rezervný fond – Ak sa nevytvorí rezervný fond (RF) už pri vzniku spoločnosti, tak je spoločnosť povinná vytvoriť ho vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10% ZI.
Zrušenie a zánik . spoločnosť zaniká vymazaním ZOR. Tomu predchádza jej zrušenie likvidáciou alebo bez likvidácie. Spoločníci majú v prípade likvidácie nárok na podiel na likvidačnom zostatku, ktorý sa delí podľa splatených vkladov.
Výhody:
- spoločníci majú obmedzené ručenie za záväzky spoločnosti do výšky nesplateného vkladu,
- spoločnosť môže založiť jednotlivec
- výška ZI stanovená zákonom je pomerne nízka,
- nie je nutná osobná účasť spoločníkov na riadení spoločností
Nevýhody
- počet spoločníkov je obmedzený
- výška vkladu je predpísaná
- tvorba RF je povinná
- je menšia možnosť získať úver z banky.
Príklad:
Spoločnosť s ručením obmedzeným dosiahla čistý zisk 1 200 000 Sk. Valné zhromaždenie (VZ) rozhodlo o rozdelení zisku takto:
5 % - ný prídel do RF
200 000 Sk odmena členom štatutárneho orgánu
ostatný zisk je určený pre spoločníkov.
Vypočítajte:
a) výšku prídelu do RF
b) časť zisku, ktorá sa bude rozdeľovať spoločníkom