Osobitné formy podnikania
Podnikatelia využívajú okrem základných foriem podnikania aj ďalšie formy, ktoré majú tieto spoločné znaky:
- nemajú právnu subjektivitu (ich založením nevzniká nový právny subjekt),
- nezapisujú sa do OR ani do ŽR,
- nemôžu ako celok ručiť za záväzky voči tretím osobám.
Osobitné formy podnikania sú tieto:
- Tiché spoločenstvo,
- Združenie osôb na spoločné podnikanie.
Tiché spoločenstvo (zmluva o tichom spoločenstve) – zvláštnou – osobitnou formou spoločného podnikania na základe zmluvy o tichom spoločenstve. Zmluvu upravuje Obchodný zákonník.
Zmluva o tichom spoločenstve by mala obsahovať:
- určenie tichého spoločníka a podnikateľa,
- predmet vkladu tichého spoločníka (napr. peniaze, nehnuteľnosť, právo),
- určenie, ako sa tichý spoločník podieľa na zisku alebo na strate podnikateľa (napr. percentom zo zisku)
Tichý spoločník sa zaväzuje poskytnúť podnikateľovi vklad a podieľať sa ním na podnikaní.
Podnikateľ sa zaväzuje zaplatiť tichému spoločníkovi časť zisku podľa jeho podielu na výsledku podnikania.
Zmluva o tichom spoločenstve musí mať písomnú formu. Tichým spoločníkom môže byť FO alebo PO. Účasť tichého spoločníka na podnikaní nie je verejne známa (preto označenie tichý). Tichý spoločník má právo nahliadať do všetkých dokladov, ktoré sa týkajú podnikania. Má nárok na podiel na zisku, ale je povinný podieľať sa aj na prípadnej strate. Po zániku zmluvy je podnikateľ povinný vrátiť tichému spoločníkovi vklad znížený alebo zvýšený o jeho podiel na výsledku podnikania.
Výhody pre tichého spoločníka
- Nemusí sa osobne zúčastňovať na podnikaní.
- Nenesie veľké riziko.
- Ručí len do výšky vkladu,
- Môže byť tichým spoločníkom u viacerých podnikateľov.
Výhody pre podnikateľa
- Získa peniaze, majetok alebo práva od tichého spoločníka.
- Nie je obmedzovaný v podnikaní tichým spoločníkom.
-
Združenie osôb na spoločné podnikanie (zmluva o združení) - vzniká na základe zmluvy o združení, ktorú upravuje Občiansky zákonník.
Niekoľko fyzických a právnických osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie nejakého cieľa podnikania. Dohodnutý cieľ môže byť aj charitatívneho, kultúrneho alebo sociálneho určenia.
Združenie nemá právnu subjektivitu a nezapisuje sa do OR. Účastníci združenia sú povinní poskytnúť okrem pracovnej činnosti peniaze alebo majetok, ktoré sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov. Voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní spoločne a nerozdielne. Majetok získaný spoločnou činnosťou sa stáva spoluvlastníctvom všetkých účastníkov a ich podiely na majetku sú obvykle rovnaké. Pri rozhodovaní má každý účastník združenia jeden hlas. Každý účastník môže zo združenia vystúpiť, nie však vtedy, kedy by mohol poškodiť ostatným . Po rozpustení združenia majú účastníci nárok na vrátenie peňazí alebo majetku, ktoré poskytli na účel podnikania. Získaný majetok si rozdelia rovnakým dielom.
Príklad: Dve podnikateľky –fyzické osoby manikérka a kaderníčka sa dohodli, že uzatvoria zmluvu o združení na spoločné podnikanie. Majú možnosť spoločne si prenajať obchodný priestor. Majetok, ktorý poskytnú na spoločné podnikanie (zariadenie, pracovné pomôcky, PC, elektronická pokladňa a i.) sa stane spoluvlastníctvom oboch a ich podiely na majetku budú rovnaké. Získaný majetok si budú deliť rovnako.
Úloha: Aké výhody majú dané podnikateľky zo založenia združenia na spoločné podnikanie?
Podnikanie zahraničných osôb
- FO alebo PO so sídlom mimo územia Slovenskej republiky
- Európske spoločnosti
- Európske družstvá
Zahraničnou osobou je FO s bydliskom alebo PO so sídlom mimo územia SR. Zahraničné osoby môžu podnikať na území SR za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby. Ich podnik (alebo jeho časť, napr. organizačná zložka, závod) sa musí nachádzať v SR.
Príklad: Spoločnosť s ručením obmedzeným so sídlom v Prahe, v Českej republike, má organizačnú zložku – podnik zahraničnej osoby v Bratislave, v Slovenskej republike.
Európska spoločnosť (SE – Societas Europea) - je novou formou podnikania právnických osôb, ktoré pôsobia vo viacerých krajinách EÚ bez toho, aby sa museli registrovať v každej krajine. Z hľadiska charakteristických znakov sa najviac približuje právnej forme akciovej spoločnosti.
Príklad: Európska spoločnosť sa považuje za nadnárodnú európsku spoločnosť podobnú akciovej spoločnosti, ktorá sa zapisuje do OR v krajine svojho sídla. Jej zápis, prípadne výmaz sa zverejňuje v Úradnom vestníku Európskej únie. Základné imanie je vyjadrené v eurách a musí byť najmenej 120 000 eur.
Európske družstvo (SCE – Societas Cooperatíva Europea) - je nová právna forma podnikania v členských štátoch EÚ. Hlavným cieľom je starať sa o potreby svojich členov a podporovať ich hospodárske a sociálne aktivity. Vzniká dňom zápisu do registra platného v členskom štáte, v ktorom má svoje sídlo. Minimálne ZI je 30 000 eur.
Pomôcka k záverečnej práci:
Na internetovej stránke www.civil.gov.sk nájdete tlačivá ohlásenia živnosti a žiadosti o koncesiu aj koncesnú listinu.