Komanditná spoločnosť
Príklad:
Pán Vincúr chce vložiť do spoločného podnikania kapitál 300 000 Sk. Počíta s tým, že ako komanditista bude ručiť za záväzky obchodnej spoločnosti len do výšky tohto vkladu. Má rôzne aktivity, preto sa nechce podieľať na obchodnom vedení spoločnosti. Zároveň chce osloviť v regióne ďalších výrobcov vína a ponúknuť im vstup do spoločného podniku. Pán Strapec je kvalifikovaným obchodníkom a má skúsenosti s obchodovaním so zahraničnými partnermi. Chce viesť obchodnú spoločnosť a stáť sa jej štatutárnym zástupcom, t. z. zastupovať ju navonok. Je ochotný ručiť za záväzky spoločnosti celým svojím majetkom. V obchodnej spoločnosti bude preto vystupovať ako komplementár. Podnikatelia si zvolia obchodné meno (napr. VINOCENTRUM, k. s.), podpíšu spoločenskú zmluvu a založia komanditnú spoločnosť.
Založenie a vznik – zakladajú ju dva typy spoločníkov, a to komplementári a komanditisti. Podpisujú spoločenskú zmluvu. Spoločnosť vzniká dňom zápisu do OR.
Obchodné meno - musí obsahovať označenie „komanditná spoločnosť“ alebo skratku (kom. Spol. alebo k. s.)
Financovanie – výška ZI nie je stanovená zákonom. Vklad je povinný u komanditistov vo výške najmenej 10 000 Sk.
Ručenie – spoločníci ručia za záväzky spoločnosti rozdielne:
a) Komanditisti ručia obmedzene do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v OR (minimálne 10 000 Sk).
b) Komplementári ručia neobmedzene celým svojím majetkom.
Riadenie – spoločnosť môžu viesť len komplementári. Sú štatutárnym orgánom spoločnosti. V ostatných záležitostiach rozhodujú komplementári spoločne s komanditistami väčšinou hlasov. Každý spoločník má jeden hlas (ak sa nedohodli v spoločenskej zmluve inak). Komanditisti majú právo na kontrolu spoločnosti.
Zisk/strata – sa delí medzi skupinu komplementárov a komanditistov na polovicu. Polovica zisku po zdanení sa potom rozdeľuje medzi komplementárov rovnakým dielom a medzi komanditistov podľa výšky splatených vkladov. Spoločníci sa môžu dohodnúť aj na inom spôsobe delenia zisku.
Rezervný fond – spoločníci nemusia povinne zo zákona vytvoriť rezervný fond.
Zrušenie a zánik – spoločnosť zaniká vymazaním z OR, čomu predchádza jej zrušenie likvidáciou alebo bez likvidácie. Pri likvidácii majú spoločníci nárok na podiel na likvidačnom zostatku. Komanditisti majú prednostné právo na vrátenie hodnoty splatených vkladov.
Výhody komplementárov:
- Vklad nie je povinný
- Majú právo na obchodné vedenie spoločnosti,
- Majú právo vystupovať ako štatutárny orgán.
Nevýhody komplementárov:
- Majú neobmedzené ručenie (celým svojím majetkom),
- Majú zákaz konkurencie – komplementári nesmú podnikať bez dovolenia ostatných spoločníkov v oblasti, ktorá je predmetom spoločného podnikania.
Výhody komanditistov:
- Majú obmedzené ručenie,
- Majú prednostné právo na vrátenie hodnoty splateného vkladu pri likvidácii,
- Nemajú zákaz konkurencie.
Nevýhody komanditistov:
- Povinný vklad najmenej 10 000 Sk,
- Nemajú právo na obchodné vedenie spoločnosti,
- Nemajú právo vystupovať ako štatutárny orgán,
- Majú obmedzenú možnosť kontroly.